اخبار موسسه خیریه سکال چه عواملی باعث فلج مغزی می شوند؟

فلج مغزی در اثر آسیب یا پیشرفت غیر طبیعی در قسمت هایی از مغز ایجاد می شود که حرکت را کنترل می کند. این وقایع می توانند قبل ، حین یا اندکی پس از تولد یا در چند سال اول زندگی ، هنگامی که مغز هنوز در حال پیشرفت است ، اتفاق بیفتد.

 

اکثر کودکان مبتلا به فلج مغزی با این بیماری متولد شده اند ، وضعیتی به نام فلج مادرزادی مغزی.

 

علل فلج مغزی که قبل از تولد رخ می دهد شامل :

 1. صدمه به ماده سفید مغز . ماده سفید مغز سیگنالهایی را در سراسر مغز و بقیه بدن ارسال می کند. آسیب به ماده سفید می تواند سیگنال های بین مغز و بدن که حرکت را کنترل می کند. ماده سفید موجود در مغز جنین نسبت به صدمات بین ۲۶ هفته و ۳۴ هفته بارداری حساس تر است ، اما آسیب در هر زمان ممکن است در دوران بارداری رخ دهد.
 2. رشد غیر طبیعی مغز . اختلال در روند رشد طبیعی مغز می تواند باعث ناهنجاری شود، این ناهنجاری ها در انتقال سیگنال های مغز تأثیر می گذارد. عفونت ها ، تب ، تروما یا تغییرات ژن (جهش ها) می تواند باعث شود مغز به طور غیر طبیعی رشد کند.
 3. خونریزی در مغز . جنین می تواند سکته مغزی داشته باشد که این یکی از دلایل عمده خونریزی مغز است. سکته های مغزی هنگامی رخ می دهد که رگ های خونی در مغز مسدود شده یا شکسته شوند و منجر به آسیب مغزی شود. شرایطی از جمله مشکلات لخته شدن خون ، عروق خونی غیر طبیعی تشکیل شده ، نقایص قلبی و بیماری سلول داسی نیز می تواند باعث خونریزی در مغز شود.
 4. کمبود اکسیژن در مغز . در صورت عدم اکسیژن کافی برای مدت طولانی ، مغز می تواند آسیب ببیند. فشار خون بسیار پایین در مادر ، رحم پاره شده ، جدا شدن جفت ، مشکلات مربوط به بند ناف یا ضربه شدید به سر نوزاد در هنگام زایمان و زایمان می تواند مانع از رسیدن اکسیژن به مغز شود.

 

تعداد کمی از کودکان دارای فلج مغزی اکتسابی هستند و این بدان معنی است که این اختلال بیش از ۲۸ روز پس از تولد شروع می شود.

 

علل فلج مغزی اکتسابی ممکن است شامل :

 

 1. آسیب مغزی در چند ماه یا سالهای اول زندگی
 2. عفونت ها ، مانند مننژیت یا آنسفالیت
 3. مشکلات جریان خون به مغز به دلیل سکته مغزی ، مشکلات لخته شدن خون ، رگ های خونی غیر طبیعی ، نقص قلبی که در بدو تولد وجود داشت یا بیماری سلول داسی
 4. آسیب دیدگی سر در اثر تصادف رانندگی ، سقوط یا کودک آزاری

 

 

منابع :

 1. National Institute of Neurological Disorders and Stroke. (2013). Cerebral palsy: Hope through research. Retrieved August 10, 2013, from https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Hope-Through-Research/Cerebral-Palsy-Hope-Through-Research
 2. Centers for Disease Control and Prevention. (2013). Causes and risk factors of cerebral palsy. Retrieved August 11, 2013, from http://www.cdc.gov/ncbddd/cp/causes.html
فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  تمامی حقوق برای موسسه خیریه سگال محفوظ می باشد.